cheap nfl jerseys
יובש בעיניים | ד"ר אנדרו פינק רופא עיניים ומנתח - המלצת הארגון לחינוך ולימודים

יובש בעיניים

יובש בעיניים

יובש בעיניים באם הנכם חשים כאילו שנמצא לכם חול בעיניים או שהנכם מרגישים בצריבה
ובחוסר נינוחות בפרט בקרב מזגן, והעיניים שלכם נראות עייפות – שמא לקיתם בסימפטום
של העין היבשה.

מה הינו התפקיד של הדמעות?

הדמעות צריכות להרטיב כל הזמן את החלק החיצוני של העיניים. הרטיבות הלה הכרחית עבור ניקוי 
שטח הפנים של העיניים מכל מיני חלקיקים וממיקרואורגניזמים ובשל כך הינה מועילה לשמירה על בריאות העיניים שלכם. הדמעות מורכבות משלוש שכבות, וכל שכבה מיוצרת בחלק שונה של העין
השכבה הפנימית, שבה יש חלבונים, מיוצרת בתאים שקיימים בלחמית, אשר מכונים תאי גביע.
השכבה החיצונית הינה שכבה שומנית, אשר תפקידה לעכב את האידוי של הדמעות. השכבה האמצעית 
מהווה שכבה מימית, אשר אותה מייצרת בלוטת הדמעות.

כיצד מתרחש יובש בעיניים?

הסימפטום של יובש בעיניים נסוב כתוצאה מייצור לא שפיר של הדמעות – מן ההיבט של הכמות
או מן ההיבט של התכולה שלהן. יובש בעיניים עשוי להיווצר אף ממנח לא נכון של העפעפיים, אשר
מפזרים את הדמעות על פני העיניים בכל פעם שהנכם ממצמצים.

מה הינם הגורמים להיווצרות יובש בעיניים?

קיימים כל מיני גורמים להיווצרות יובש בעיניים לרבות –

 • קריאה מרובה או פעילויות ממושכות מול המחשב, אשר מסבות למיעוט של מצמוץ.
 • התרחשות של כל מיני שינויים הורמונליים, בהיבט של גיל המעבר בקרב נשים.
 • כאשר עובדים בסביבה יבשה שכוללת מיזוג אוויר חם או קר.
 • באם הנכם לוקים בכל מיני מחלות, כגון – מחלות אוטואימוניות או סוכרת.
 • כאשר חלים כל מיני שינויים במזג האוויר – ובפרט במזג אוויר שרבי ויבש, רווי באבק
  מגבירים את סימפטום היובש בעיניים.
 • התסמונת של סיוגרן, אשר מלווה ביובש בעיניים, יובש בפה או דלקת במפרקים. 
 • צריכה של תרופות לטיפול בפרקינסון, באלרגיות, בלחץ דם גבוה או בדיכאון. אף
  צריכה של גלולות למניעת הריון עשויה להסב ליובש בעיניים.
 • באם לקיתם במחלות מקומיות של פני העין החיצוניים.
 • מחלות בעפעפיים, כגון – מנח עפעפיים שאינו שפיר או דלקת בעפעפיים.
 • במידה ועברתם הליך כירורגי קוסמטי של הרמת עפעפיים, אשר מסבים לנזק לפעילות
  של העפעפיים ולמצמוץ מיטבי.
 • באם הנכם מרכיבים עדשות מגע במשך זמן רב, הדבר מסב להיווצרות של יובש בעיניים.

האם תופעת היובש בעיניים עשויה להוות נזק או עיכוב לכל מיני טיפולים בעיניים?

תופעת היובש בעיניים עשויה להסב נזק בפרוצדורה של ריפוי בתום טיפולי לייזר להסרת משקפיים ובתום הליך כירורגי של קטרקט ובעצם בתום כל הליך כירורגי בעיניים. בשל כך, במידה ואתם לוקים בסימפטומים של היובש בעיניים, מומלץ לכם להיוועץ עם רופא עיניים לעת שבה תקבלו טיפול.

מה הינם התרחישים הידועים ליובש בעין?

 • הסבת נזק למרכיבי הדמעות – דמעות מורכבות משלושה אלמנטים ראשיים – חלבונים שמחוברים ליחידות סוכר, מים, וכן שומנים. שכבת השומן הכרחית עבור מניעת  התאיידות של הדמעות, היא מייצבת את השכבה של הדמעות וממעיטה בחיכוך עם העפעפיים שנסוב בעת מצמוץ. דלקת כרונית של העפעפיים עשויה להסב לשינוי בהרכב השומנים בדמעות, לירידה בכמות שלהם, ובשל כך – להסב לחוסר של יציבות שכבת הדמעות ולאידוי מואץ שלהן . המים – יש המון משמעות לנפח שפיר של הדמעות, ההכרחי לשטיפה קבועה של העיניים מן כל מיני גופים זרים, ומן תוצרי חילוף החומרים של תאי הציפוי של משטח העין הקדמי. המעטה בנפח הדמעות עשויה לקרות באם תלקו במחלה של בלוטות הדמעות. חלבונים שמחוברים ליחידות סוכר – מיוצרים באמצעות תאים ספציפיים בלחמית והם מסייעים ביצירת אחיזה בין הדמעות ובין משטח העין הקדמי.
 • באם הנכם נמצאים בגיל מתקדם.
 • מגדר – הנשים בעלות נטייה מוגברת, לעומת הגברים, ללקוט ביובש בעיניים.
 • צריכת תרופות – הרבה סוגי של תרופות עשויים להסב ליובש בעיניים או לחלופין להחמרת המצב הנוכחי של יובש בעיניים, כגון – תרופות נוגדות אלרגיה, תרופות משתנות המשמשות בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות לשינה, תרופות למניעת הריון, נוגדי דיכאון ומשככי כאבים.
 • עישון מהווה תרחיש ידוע ליובש בעיניים.

תרחישים נוספים

 • קיומם של שינויים הורמונליים – יובש בעיניים שכיח יותר בקרב המין הנשי, בשל שינויים הורמונליים אשר חלים. השינויים ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגיל המעבר מסבים בפרט לשינויים בתפקוד של בלוטות השומן בעפעפיים, ולהחמרת סימפטום העיניים היבשות.
 • מחלת הסוכרת עשויה להוות גורם מכריע ליובש בעיניים.
 • הרכבת עדשות מגע – הרכבת עדשות מגע במשך הרבה זמן עשויה להסב לירידה במגע הדמעות עם הקרנית, ולירידה באספקת החמצן אליה. בנוסף לכך, עדשות המגע ממעיטות במשך הזמן את תחושת הקרנית, ובכך מסבות להחמרה של היובש בעיניים.
 • עבודה במשך הרבה זמן אל מול מחשבים במקום שבו קיים מיזוג אוויר.
 • חשיפה מרבית לאבק או לקרני השמש.
 • הפחתה של תחושת הקרנית – הקרנית מהווה את הרקמה הכי קדמית של העיניים. מדובר ברקמה עגולה, קמורה ושקופה, אשר דרכה חודרות קרני האור אל תוך העיניים. הקרנית בעלת כמות  רבה של סיבי עצב תחושתיים. העצבוב התחושתי של הקרנית מסב למידע תחושתי אל גזע המוח, ממנו יוצאים עצבים אשר מגיעים אל בלוטות הדמעות ואל העפעפיים. בשל כך, התחושה המיטבית של הקרנית הכרחית גם להפרשה קבועה של הדמעות וגם לפעולת המצמוץ השפירה. התחושה של הקרנית מהווה את אחד מן המנגנונים הכי משמעותיים עבור יצירה של הדמעות, וירידה בתחושת הקרנית מסבה אף לירידה ביצירה של הדמעות.
 • המעטה במצמוץ ומיפתח רב של העפעפיים – המעטה של המצמוץ עשויה להסב ליותר מדי אידוי של הדמעות, מפאת חשיפת משטח העין להרבה זמן בין מצמוץ אחד לרעהו. ניתן להבחין בתופעה זאת כאשר הנכם נמצאים בזמן עבודה ממושכת מול מסך מחשב, וכן בזמן של קריאת ספר או נהיגה ברכב.

מה תחושו בעת מצב של יובש בעיניים?

סימפטום היובש בעיניים מסב לטשטוש בראייה, לכאבי עיניים, לעיניים אדומות, להרגשה של עייפות בעיניים, לרגישות לאור, לצריבה, להרגשה כביכול יש בעיניים גוף זר או חול ולתחושת חוסר נוחות. התסמינים הללו מופיעים בדרך כלל בשתי העיניים. לפעמים בא לידי ביטוי היובש בעיניים בדמעות שנגרמות מניסיון של העיניים לפצות על היובש ובתגובה לגירוי המקומי בעיניים.

הסימפטומים של העיניים היבשות הינם להלן – טשטוש בראיי או חוסר נינוחות בראיית לילה, מול המחשב או מול מסך הטלוויזיה, עקצוץ בעיניים, רגישות מוגברת לאור, תחושה של גירוד בעיניים, בגין איכות ירודה של הדמעה, נשלח לבלוטות אות שמסב לייצור מוגבר של דמעות, הרגשה של הימצאות גרגרי חול בעיניים, כאב בעיניים בעת שימוש או הסרת עדשות מגע, הרגשה של בעירה בעיניים, גירוי בעיניים ואודם, בפרט בעת חשיפה לעשן או לרוח.

כיצד ניתן לאבחן את סינדרום העיניים היבשות?

רופא העיניים שלכם יבחן את פני העיניים החיצוניים, ויבדוק כי לא לקיתם בדלקת של העפעפיים או בכל בעיה שונה בעפעפיים ויבחן על ידי טיפות ייעודיות האם התרחש נזק שמאפיין את הלחמית או הקרנית שמורה  על יובש.

איך צריך לטפל בתופעת עיניים יבשות?

במצבים של יובש קל בעיניים, יושתת הטיפול על תחליפי דמעות, בלי כל חומר משמר. זאת ועוד, כדאי לכם לדאוג לשתות הרבה ואף לא להרכיב עדשות מגע ולהימנע מלהיות בסביבה יבשה. במצבים של יובש בעיניים ניכר, עשויה להתרחש אצלכם תחושה של חוסר נינוחות. במציאות העכשווית יש הרבה אמצעים עבור טיפול ביובש בעיניים חמור, כגון – טיפות מתקדמות, משחות לשמירה על לחות העין, תרופות נוגדות דלקת, פקקי סיליקון הסוגרים את מעבר הדמעות לאף ועדשות מגע מיוחדות.

ניתן למצוא מאמרים נוספים באתר הארגון לחינוך ולימודים

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*cheap nfl jerseys